26 lip 2012

Amerykańska Gejsza - Lea Jacobson


Witam. Dziś pojawi się tu pierwsza recenzja książki. Będzie to jak widać po tytule "Amerykańska Gejsza"Nigdy nie interesowała mnie specjalnie kultura Japonii. Kupiłam tę książkę praktycznie przez przypadek. Zawsze gdy jestem w biedronce, to ciągnie mnie do obejrzenia stoiska z książkami. Ta wydawała się najciekawsza dlatego ją kupiłam.

Jest to pamiętnik autorki z czasu, kiedy mieszkała w Japonii. Gdy pierwszy raz tam przyleciała miała 18 lat. Od razu dostała pracę nauczycielki angielskiego. Zamieszkała u japońskiej rodziny. Przeżyła szok kulturowy. Nie spodziewała się, że musi przestrzegać tak wiele zasad. Trudno jej było się dostosować. Pracowała tam przez jakiś czas. Wyrzucono ją z powodu psychologa, który przesłał opinię o niej do dyrektora szkoły w której pracowała. Po tym wszystkim przeniosła się do Tokio. Tam zatrudniła się jako hostessa w eleganckim klubie. Praca ta polega na zabawianiu klienta. Nie mówię tu o seksie za pieniądze, w tej pracy dotyk jest zabroniony. Hostessa ma zadanie zabawiać rozmową (poprzez flirt i podziw) i śpiewem mężczyznę, by ten czuł się wyjątkowy. Nie wolno jej się odzywać pierwsza, gdy klient o coś zapyta, dopiero wtedy odpowiada. Jej rolą jest wyciąganie pieniędzy od nich, poprzez proszenie ich o napoje, drinki lub jedzenie. Im droższe, tym lepsze. Każda hostessa, gdy zdobywa swojego klienta, sama musi do niego dzwonić i pytać czy przyjdzie dziś do baru, ponieważ ona bardzo o nim myśli. Można też umawiać się na drogie randki. Praca ta bardzo wciąga bohaterkę do tego stopnia,że trudno jej z tym skończyć.

Oprócz opisu pracy można trochę dowiedzieć się o kulturze Japonii i panujących w niej reguł i zasad. Już na podstawie jej pracy można dojść do wniosku, że mężczyzna jest tam ważniejszy od kobiety. Gdy klienci wchodzą do klubu, każda dziewczyna stoi i może on sobie wybrać tą która mu się podoba. Kobieta jest niżej w hierarchii wartości.

Książka jest dość ciekawa i łatwo się ją czyta. Pokazuje jak dziwna jest Japonia i jak różni się jej kultura od naszej. Możemy dowiedzieć się jak to wygląda od wewnątrz, czego zwykły turysta raczej nie pozna.

Książka ma 284 stron  a ja kupiłam ją w biedronce za 11zł. Polecam ją bo warto.

Jeśli ktoś z Was czytał tą książkę to napiszcie co o niej sądzicie.
Pozdrawiam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz